Start
Jak skutecznie uczyć się słówek! Drukuj Email
Wpisał: AdminK   
31.10.2007.
To pytanie zadaje sobie wielu uczących się języka obcego już po kilku tygodniach nauki. Na początku wydaje nam się, że idzie nam świetnie, zapamiętujemy wszystko... i nagle przed nami pojawia się czarna dziura, zjadająca przede wszystkim słówka. Nie pomaga sypianie ze słownikiem pod poduszką, ograniczanie masła, łykanie tranu ani mozolne wkuwanie typu: apple - jabłko, ant - mrówka, banana - banan... Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Zanim zaczniemy naszą lekcję, proponuję krótkie ćwiczenie. Popatrzcie na napisany poniżej ciąg liczb przez
5 sekund i spróbujcie je zapamiętać:
2512
Proste, prawda?
Spróbujcie teraz zapamiętać poniższą liczbę w tym samym czasie:
2481632641287654321
I jak? Udało się?
Jeżeli tak, to znaczy, że jesteś obdarzony doskonałą pamięcią fotograficzną!
Jeżeli nie... spróbuj popatrzeć na liczbę uważnie i potraktować ją jako CIĄG liczb... Widzisz pewną prawidłowość? Doskonale! Liczba ta to po prostu potęgi cyfry 2 aż do 128 - potem mamy odliczanie "w dół". Teraz na pewno łatwo ją zapamiętasz!
Podobnie jest ze słownictwem: zawsze przy uczeniu się słówek musimy użyć jakiejś techniki, która pomoże nam te słówka właściwie ze sobą połączyć.
Oto kilka takich technik:KATEGORIE
Jak myślicie, dlaczego powstały słowniki tematyczne? Właśnie po to, aby ułatwić nam szukanie słówek związanych z różnymi dziedzinami życia. Jeżeli nasze słówka do "wykucia" (ach, te kartkówki ze słówek!) poukładamy sobie tematycznie, będzie nam łatwiej je sobie przypomnieć. Warto kupić sobie słownik tematyczny i z jego pomocą przygotowywać się do testów i egzaminów - oszczędzi nam to sporo pracy, a wydatek jest niewielki.
OBRAZKI
Jakie pismo powstało na początku? Oczywiście obrazkowe! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - więc podczas notowania słówek na lekcji nie wahaj się użyć koloru czy prostego rysunku. Wiele słowników (oprócz obrazkowych, przeznaczonych głównie dla dzieci) zawiera kolorowe plansze tematyczne, które są doskonałą pomocą w nauce. Pamiętasz, w jaki sposób uczyłeś się angielskiego jako dziecko? Tak, tak, kredki, mazaki, wycinanki... Pamiętaj też, że im śmieszniejszy rysunek, tym bardziej zapada w pamięć! Nie potrzeba Ci do tego żadnych zdolności plastycznych; ważne jest, aby rysunek był czytelny dla Ciebie.RYMOWANKI
Jedną z niewielu zasad matematycznych, jaką udało mi się zapamiętać, jest: "Nie dziel cholero nigdy przez zero!". Podejrzewam, że nawet kiedy zapomnę, dlaczego nie dzielimy przez zero, ta zasada nie wyleci mi z głowy dzięki temu, że podana jest w bardzo przystępnej formie - rymowanki. Kiedy masz do zapamiętania kilkanaście wyrazów, na przykład nazwy zwierząt, spróbuj poukładać je parami do rymu - a jeżeli nie jest to możliwe, ułóż z nich rapowy kawałek i dorób melodię - zapamiętasz na pewno!

 

 źródło: portal interklasa
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »