Start
Latające modele balonów na ogrzane powietrze w Grochowem Drukuj Email
Wpisał: AdminK   
30.03.2008.

 


Zawody zostały poprzedzone zajęciami modelarskimi, które odbyły się w Domu Kultury w Grochowem na których uczestnicy z wielkim zainteresowaniem  budowali olbrzymie balony z cieniutkiej bibułki a z jeszcze większym zaciekawieniem oczekiwali  I Zawodów modeli balonów na ogrzane powietrze.

Tak jak zaplanowano zawody odbyły się w sobotę 9 lutego przy pięknej słonecznej pogodzie na placu obok WDKiR w Grochowem. Do zawodów stanęło 18 zawodników. Starty balonów odbywały się z linii startu wyznaczonej przez  komisję sędziowską; Zbigniewa Rzeźnika, Sebastiana Mrozka- instruktorów modelarstwa lotniczego i majora Bogusława Mrozka- Prezesa SLE, którzy zapewnili ogrzane powietrze, niezbędne do napełnienia balonów. Najdłuższy czas lotu balonu zapewniał I miejsce w zawodach. Każdy zawodnik wykonywał 2 loty, w końcowej klasyfikacji brano pod uwagę czas jednego, lepszego lotu.

Czas lotu mierzono (tak jak na prawdziwych zawodach balonów)  od momentu ostatniego kontaktu zawodnika z balonem do momentu zetknięcia się balonu z ziemią lub przeszkodą, bądź też zniknięcia balonu z pola widzenia. W zawodach zwyciężyli  I miejsce –Ewa Paterak, II miejsce –egzekwio – Grzegorz Ząbek i Jacek Rzeźnik( uczniowie klasy VI naszej szkoły), III miejsce Karolina Patera, IV – Damian Kolb( również szóstoklasista).

Balon na ogrzane powietrze jest aerostatem, którego tak wznoszenie jak i opadanie w atmosferze wynika z praktycznego wykorzystania prawa Archimedesa. Budowa modeli balonów przez dzieci i młodzież oraz udział w zawodach , był znakomitą ilustracją tego zagadnienia. Ta niecodzienna przygoda dostarczyła uczestnikom zawodów niezapomniane wrażenia związane także ze sportową realizacją.

 Zawody zaszczycił swą obecnością Ksiądz Wiesław Konior proboszcz Tuszowskiej parafii,  który interesuje się modelarstwem lotniczym, prowadzi modelarnię przy parafii a także jest członkiem Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego oddział EAA 991.

Organizatorem  zawodów była modelarnia lotnicza Wiejskiego Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem działająca przy Stowarzyszeniu Lotnictwa Eksperymentalnego oddział EAA 991 Fundatorem nagród p.  Bogusław Mrozek- Prezes SLE oraz Dom Kultury w Grochowem.

 

źródło: www.tuszownarodowy.pl (strona internetowa gminy)

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »