Start
Propozycja wprowadzenia standardów edukacyjnych Drukuj Email
Wpisał: AdminK   
11.04.2008.

„Zespół ekspertów oświatowych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich wspólnie z organizacjami samorządowymi pracuje nad pakietem zmian w systemie edukacji. Efektem ma być m.in. propozycja wprowadzenia standardów edukacyjnych.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że jedną z przyczyn nierówności w dostępie do edukacji jest ciągła destabilizacja systemu edukacji narodowej. - Trwający już blisko dekadę stan permanentnych zmian, wprowadzania kolejno po sobie sprzecznych nieraz projektów, powinien zostać zatrzymany - postuluje RPO. Jego zdaniem, „widoczny jest brak strategii - programu przewidującego długoterminowe efekty związane z rozwojem społecznym".


Zdaniem rzecznika, kryterium miejsca zamieszkania często skutkuje nierównością szans edukacyjnych, podczas gdy okoliczność ta nie powinna mieć wpływu na szanse rozwoju dzieci i młodzieży.

Zespół ekspertów oświatowych pod przewodnictwem Waldemara Rataja, doradcy RPO pracuje m.in. nad określeniem standardów edukacyjnych. Wśród ekspertów są naukowcy, a także przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz edukacji.

RPO prowadzi również konsultacje w tej sprawie z ogólnopolskimi organizacjami samorządowymi m.in. Związkiem Gmin Wiejskich, Związkiem Powiatów Polskich oraz Związkiem Miast Polskich.

Jak poinformowano nas w Biurze RPO, pierwsze spotkanie odbyło się z Zarządem Związku Gmin Wiejskich. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o stanie edukacji na wsi, działalności wiejskich szkół oraz perspektywach finansowania i rozwoju edukacji przedszkolnej na wsi.

- Obecnie uzgadniany jest termin spotkania RPO z Zarządem Związku Powiatów Polskich i Zarządem Związku Miast Polskich - poinformowała nas Elżbieta Nuszkiewicz-Hubert, starszy specjalista w Biurze RPO.".

źródło: portal interklasa

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »