Start arrow Ciekawi ludzie
Ciekawi ludzie Drukuj Email
Wpisał: AdminK   
11.03.2007.

Z naszą szkołą jest związanych wiele ciekawych postaci. Oto sylwetki kilkunastu z nich:

  Gen. Władysław Eugeniusz Sikorski – patron naszej szkoły. Urodzony 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym. Dwukrotny premier polskiego rządu, minister spraw wojskowych, Naczelny Wódz. Zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. 

 

Jan Bieniek - Kapitan Wojska Polskiego, brał udział w powstaniach śląskich, a następnie w kampanii wrześniowej 1939 roku i w walkach pod Monte Cassino. Po wojnie powrócił do Tuszowa.

 

Jan Światkowski –  legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej został internowany i wywieziony do sowieckiego łagru. W 1941 r. wstąpił do armii gen. Andersa. Odznaczony został Orderem Virtuti Militari. W 1947 r. powrócił do kraju i zamieszkał w Głogoczowie pod Krakowem. – legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej został internowany i wywieziony do sowieckiego łagru. W 1941 r. wstąpił do armii gen. Andersa. Odznaczony został Orderem Virtuti Militari. W 1947 r. powrócił do kraju i zamieszkał w Głogoczowie pod Krakowem.

 

Paweł Winiarz - Zawodowy podoficer Wojska Polskiego i uczestnik kampanii wrześniowej. Od 1940 roku był zastępcą komendanta Związku Walki Zbrojnej w Tuszowie Narodowym. Zginął w Oświęcimiu.

 

Jan Malec - żołnierz, odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari. Walczył w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. Zmarł w Łodzi. 

 

Stanisław Cebula - uczestnik kampanii wrześniowej. Został wzięty do niewoli niemieckiej. Po wojnie powrócił  do Tuszowa. - uczestnik kampanii wrześniowej. Został wzięty do niewoli niemieckiej. Po wojnie powrócił  do Tuszowa.  

 

Stanisław Furdyna – zawodowy oficer. W 1940 r. został aresztowany i trafił do Oświęcimia. Po udanej ucieczce z obozu organizował ucieczki innym więźniom. Poległ  w Brzeszczach koło Oświęcimia w czasie wsypy.

Wojciech Maksoń - żołnierz wojny polsko-bolszewickiej, uczestnik kampanii wrześniowej, pedagog.  - żołnierz wojny polsko-bolszewickiej, uczestnik kampanii wrześniowej, pedagog. 

 

Wojciech Kłoda – uczestnik I wojny światowej, zmarł w Tuszowie. 

 

Stanisław Bieniek – uczestnik I wojny światowej, zmarł w Tuszowie. 

 

Tomasz Dziewit – uczestnik I wojny światowej. Zmarł w Tuszowie na skutek trudów wojny. 

 

Tadeusz Lubaska – działacz społeczno-kulturalny, dyrektor naszej szkoły.  

  
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »