Start
Obchody urodzin gen. Sikorskiego Drukuj Email
Wpisał: AdminK   
28.05.2007.

 

Image

Każdego roku w maju w Tuszowie Narodowym odbywają się uroczyste obchody urodzin generała Władysława Sikorskiego, który w tej miejscowości przyszedł na świat 20 maja 1881 roku.

W ubiegłym tygodniu 21 maja społeczność gminy świętowała 126 rocznicę tego wydarzenia. Przyświecało jej hasło pochodzące z wypowiedzi generała: „Bóg patrzy w moje serce, zna moje intencje i zamiary…” Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Odprawił ją ks. proboszcz Wiesław Konior, a homilię wygłosił ks. Bartłomiej Krzos. Następnie zebrani, prowadzeni przez poczty sztandarowe, przeszli pod figurę Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Bardzo przejmującą częścią obchodów był uroczysty przemarsz pod pomnik generała W. E. Sikorskiego, gdzie w skupieniu poszczególne delegacje złożyły kwiaty, oddając cześć zasłużonemu Polakowi i patriocie. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. W. E. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym z Filią w Grochowem pełnili wartę przy pomniku znajdującym się przed domem, w którym urodził się generał. W sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tuszowie Narodowym odbyła się część oficjalna i artystyczna. Rozpoczęła się ona hymnem szkoły podstawowej, w którym zostały zawarte słowa na cześć patrona. Następnie wystąpiła dyrektor szkoły Małgorzata Wieczarzak, która nawiązała do patriotyzmu krzewionego w Tuszowie Narodowym. Zwracając się do uczniów, zaznaczyła, że patriotą jest się zawsze, nie tylko przy okazji święta, Ojczyźnie należy służyć tym bardziej w czasie pokoju i demokracji. Pan Andrzej Kałuża, wójt gminy, dodał, że nie słowa a czyny charakteryzują prawdziwego Polaka. Całą uroczystość uświetnił piękny i wzruszający montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów. Dzieci zostały przygotowane przez nauczycielki, panie Lucynę Maziarz i Elżbietę Paśko. Na zakończenie zabrała głos pani Renata Paterak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym. Przedstawiła ona wyniki gminnego etapu konkursu wiedzy o życiu i działalności gen. Wł. Sikorskiego. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, opiekę merytoryczną sprawowały biblioteka i szkoła podstawowa. Regulamin i testy konkursowe opracowała pani Małgorzata Maksoń. Najwyższe wyniki uzyskali uczniowie: 1. Anna Dziewit z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tuszowie Narodowym;

2. Miłosz Duszkiewicz , Iga Zielińska ze Szkoły Podstawowej im. gen. W. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym z Filią w Grochowem;

3. Agata Mrozik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tuszowie Narodowym,

Arkadiusz Lasek ze Szkoły Podstawowej im. gen. W. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym z Filią w Grochowem.

Wszyscy laureaci w liczbie 36 osób wyjadą 1 czerwca na wycieczkę do Warszawy, której głównym punktem będzie zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Koszty wyjazdu zostaną pokryte ze środków pozyskanych dzięki projektowi z Fundacji „Działaj Lokalnie”, opracowanemu przez panią dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym.

Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze i stanowiła pouczająca lekcję historii „małej ojczyzny”. Dbając o tradycję i wszechstronny rozwój młodego pokolenia, organizatorzy obchodów 126 rocznicy urodzin generała przewidzieli także biegi uliczne. Jak co roku wzięli w nich udział uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała pani Małgorzata Pierzchała.

                                                                                             opracowanie: M. Wieczerzak

 Image

Image

Zmieniony ( 28.05.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »